Czapsy to inaczej ochraniacze, które można mieć, ale ich obecność nie jest wymagana. O ile jeździec wyposażony jest w długie oficerki jeździeckie. W innym przypadku tego typu ochraniacze warto mieć na swoich nogach – dla własnego dobra.

Sztylpy na nogach

Bardzo często mówi się sztylpy. W środowisku jeździeckim, nazwa “czapsyjest pomijana. Nie chodzi tu jednak o obrazę na tego typu sformułowanie. Po prostu, już się taka nazwa utarła. Najważniejsze jest jednak ich przeznaczenie – ochrona przed otarciami, jakie mogą powstawać podczas jazdy konnej. Pot konia jest w stanie podrażnić skórę. W szczególności tą, która znajduje się na łydkach. Sztylpy będą chronić w skuteczny sposób, dzięki czemu jeździec nie będzie musiał przejmować się obrażeniami. Warto również wspomnieć, że jest to także element stabilizujący nogę jeźdźca na tybince siodła i sierści zwierzęcia.

Czapsy wykonane z różnych materiałów

Podobnie jak w przypadku butów jeździeckich, tak również i te elementy mogą zostać wykonane z różnych materiałów. Najbardziej znane to te, które wykonane są ze skóry. Miękkie i elastyczne, dzięki czemu bez problemu dopasowują się one do kształtu łydki. Wykonane ze skóry naturalnej, muszą być poddawane regularnym zabiegom konserwującym. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że będą one bez problemu służyć przez wiele lat. Chociaż, warto wspomnieć, że często jeźdźcy bazują na czapsach, które wykonane są z wysokiej jakości eko-skóry. Te ochraniacze są nieco grubsze, niż te wykonane ze skóry naturalnej. 

Comments are closed.

Pin It