Oprócz bezpieczeństwa podczas jazdy ważny jest również komfort podróżowania. W tym celu standardowe zawieszenia zostają zastępowane przez zawieszenia pneumatyczne. Jak działa taki układ i jakie są jego elementy? Czy warto zainteresować się takim rodzajem zawieszenia?

Jak zbudowane jest zawieszenie pneumatyczne?

W tego typu zawieszeniach tradycyjne metalowe elementy sprężyste zastąpione zostają przez worki z powietrzem, czyli tak zwane poduszki pneumatyczne. Są one wypełnione powietrzem lub azotem. Takie poduszki zintegrowane są z amortyzatorami, aby zachowane było prawidłowe działanie całego układu. Kolejnymi elementami takiego zawieszenia są tłok toczny, kompresor oraz zawór poziomujący. W skład takiego układu wchodzi również sterownik odpowiedzialny za pracę całego zawieszenia oraz czujnik wysokości.

Co dają poduszki pneumatyczne?

Przede wszystkim podnoszą komfort jazdy ze względu na poprawę stabilności pojazdu podczas jazdy z ładunkiem. Wpływają one na niwelowanie wibracji i wstrząsów. Obniżenie ciśnienia w poduszkach pneumatycznych powoduje obniżenie podwozia przy wysokich prędkościach. W konsekwencji tego pojazd znajduje się bliżej nawierzchni, co obniża współczynnik oporu powietrza, a tym samym zmniejsza zużycie paliwa. Według wielu kierowców największą zaletą zawieszenia posiadającego poduszki pneumatyczne jest płynna i wygodna jazda. Dzieje się tak, ponieważ w naturalny sposób izolują one pasażerów od nierówności na drodze.

Cechy poduszek pneumatycznych

Jedną z najważniejszych cech poduszek pneumatycznych jest materiał, z jakiego są wykonane. Są one narażone na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego istnieje ryzyko korozji. Wykorzystywane tworzywa muszą być stale sprawdzane i muszą spełniać standardy OE. Zdolność poduszki pneumatycznej do podnoszenia ciężaru jest w głównej mierze zależna od jej średnicy roboczej, jak również od ciśnienia sprężonego powietrza. Aby dobrać odpowiedni rozmiar takiej poduszki, oblicza się go w oparciu o nacisk ciężaru samochodu, skok oraz napełnienie sprężonym powietrzem. Aby poduszki pneumatyczne pracowały prawidłowo, muszą być odpowiednio napełnione gazem. Są odpowiedzialne za amortyzację wstrząsów, a więc muszą być w pełni sprawne. Oznacza to, że muszą umożliwiać pobranie właściwej w każdym momencie ilości gazu, zatrzymanie go na odpowiednio długi czas, a następnie usunięcie danej objętości.

Comments are closed.

Pin It