Derkowanie jest zagadnieniem coraz częściej podnoszonym przez hodowców koni, jeźdźców oraz osoby odpowiedzialne za oporządzanie zwierząt i stajni. Szeroki asortyment derek każe wierzyć, że derkowanie jest niezbędne – okazuje się jednak, że zdecydowana większość koni dobrze znosi niższe temperatury. Sprawa jednak ma się inaczej zimą – jakie rodzaje derek zimowych dla koni są dostępne?

Jakie rodzaje derek zimowych dla koni wybrać?

Wielu specjalistów jest zdania, że jedyną derką, jakiej potrzebuje koń, to derka polarowa, pozwalająca na wchłanianie potu po intensywnym treningu. Warto pamiętać, że kiedy tylko derka polarowa nasiąknie, konieczne jej zdjęcie, aby nie wychładzała skóry konia – może to powodować choroby! Derkowanie konia zimą to jednak inne zagadnienie – może okazać się, że koń faktycznie potrzebuje dodatkowej ochrony termicznej. Musimy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej derki – złe podejście do derkowania może osłabiać naturalne procesy, które chronią zwierzę przed chłodem. Jakie rodzaje derek zimowych dla koni wybrać?

Sprawdź, jakie rodzaje derek zimowych dla koni są najlepsze!

Wybór derki zimowej nie powinien być przypadkowy – przede wszystkim konieczne jest określenie kondycji konia, jego wieku i zdrowia. Derek potrzebują przede wszystkim konie starsze, chore, ale również konie sportowe, golone w celu zapobiegania nadmiernemu poceniu. Rozpoczynając derkowanie, konieczna jest konsekwencja – w przeciwnym razie koń narażony będzie na przeziębienia, wychłodzenie. Jakie rodzaje derek zimowych dla koni wybrać? Szukając idealnej derki na zimę przede wszystkim ważna jest gramatura – zimowa derka powinna posiadać gramaturę 200-300 – to idealne rozwiązanie, kiedy temperatura wokół oscyluje około zera lub spada poniżej. Derki o gramaturze 400-500 stosowane są przy silniejszych mrozach oraz w przypadku koni krótko strzyżonych. Derki dla koni starszych lub z obniżoną odpornością posiadają gramaturę rzędu 50-150 GR.

 

Comments are closed.

Pin It