Każda firma dąży do tego, aby ich system zarządzania jakością był na jak największym poziomie. Pomóc w tym może certyfikat ISO 9001, który polecany jest dla firm z różnych branż. W procesie wdrożenia go “w życie” pomagają specjalistyczne firmy, jak chociażby DJB doradztwo.

Pozytywna certyfikacja ISO 9001

Wdrożenie ISO 9001 to wieloetapowy proces, który trwać będzie przynajmniej kilka miesięcy. Nie ma co ukrywać, że im większe jest przedsiębiorstwo tym większa pewność, iż będzie trwało to dłużej. Nie chodzi tu jednak o to, aby w takim razie się poddawać. Wręcz przeciwnie – należy wytrwać, ponieważ finalnie czerpać będzie można z tego różnorodne korzyści.

Analiza i polityka jakości

Wyszło na to, że cały proces już się rozpoczął. W tym czasie produkcja, czy też świadczenie usług będzie odbywać się normalnie. Z tą jednak różnicą, że odbywać się będzie audyt ISO 9001, którego celem, w pierwszej kolejności, będzie przeanalizowanie potrzeb firmy. Razem z autorem/audytorami będzie trzeba opracować indywidualnie dopasowany System Zarządzania Jakością. Osoby, które będą zajmować się procesem wdrożenia muszą tak naprawdę poznać daną firmę, aby taki System mógł powstać. Podobnie jest, jeżeli chodzi o opracowanie polityki jakości. Tak, aby była ona zgodna z działaniami i celami klienta.

Kontekst organizacji

Temat bardzo zawiły, który wymaga zaangażowania ze strony audytora, jak również osób odpowiedzialnych za założenie firmy, czy też osób znajdujących się na kierowniczych stanowiskach. To właśnie na tym etapie odbywa się ustalenie potrzeb i wymagań, jakie są stawiane przez osoby zaangażowane przez cały ten proces. Konieczne jest również określenie czynników, jakie na taki kontekst będą mieć wpływ. Podobnie jest, jeżeli chodzi o zarządzanie ryzykiem. Kolejna z istotnych kwestii, której w żaden sposób nie można pominąć. Taka analiza odnosi się bowiem do wszystkich procesów, jakie mają miejsce w firmie na co dzień.

Procedury systemowe

Może i wdrożenie ISO 9001 wymaga trochę zachodu, ale można być pewnym tego, że wyjdzie to na korzyść. Chociażby, jeżeli chodzi o opracowanie odpowiednich procedur systemowych. O czym jest dokładnie mowa? Otóż audytor skupi się na takich tematach, jak:

  • Udokumentowane informacje, 
  • Nadzór nad wyjściami niezgodnymi, 
  • Audity wewnętrzne, 
  • Działania korygujące.

Temat konieczny, ponieważ nie ma szans na to, aby kolejne procesy mogły ruszyć, jeżeli każda z tych procedur nie będzie opracowana. Tym bardziej, że potrzebne są do nich załączniki.

 

Comments are closed.

Pin It