Odzież dziecięca jest tak pięknie kolorowa, że aż przyjemnie się ją kupuje całymi koszami. Dzieci z natury są wesołe i żywiołowe. Ubieranie zatem maluchów w barwne ciuszki to uzupełnienie ich osobowości. Czasami poprzez odpowiedni kolor ubioru można dziecku pomóc pobudzić się do aktywności lub uspokoić i wyciszyć.

Dlaczego odzież dziecięca musi być kolorowa i jak ją łączyć?

Dzieci ubieramy w kolorową odzież, ponieważ podoba się nam ona na naszych malcach. Powodem może być także tęsknota za barwnym światem ubrań, którego sami nie doświadczyliśmy jako małe dzieci. Przyczyna może także tkwić w tym, że jako dorośli krępujemy się nosić kolorowo i zakładamy odzież skąpą w barwy.

Maluchy lubią przeglądać się w lustrze i ubierać się w barwne stroje. Trudno im odpowiednio połączyć poszczególne części odzieży tak, aby do siebie pasowały. Wybierają ubrania w kolorach, które danego dnia najbardziej im się podobają. Nie biorą pod uwagę dopasowania ich do ogólnego wyglądu.

Kolory te mogą się ze sobą „gryźć” według naszego rozumienia mody, czego w ogóle dzieci nie rozumieją. Stąd mogą być walki między rodzicami, a ich podopiecznymi, gdy proponujemy im np. do żółtej bluzki w czerwone kółka założyć jednobarwne czerwone getry, a nie te niebieskie w zielone i białe pajacyki, które chce dziecko.

Jak uprościć dziecku wybór odzieży na dany dzień?

Dziecko powinniśmy uczyć dokonywania wyborów już od najmłodszych lat. Warto w tym celu wykorzystać ubranie, które ma założyć danego dnia. Aby zapobiec nieporozumieniom, wybierzmy po dwie sztuki pasujących do siebie kolorystycznie i wzorzyście spodni, bluzek, spódniczek, rajtuzów lub getrów, czy skarpetek.

Odzież dziecięca do wyboru powinna składać się co najwyżej z dwóch rodzajów spodni czy koszulek lub spódniczek itp. z bardzo ważnego powodu. Dziecko nie będzie obarczone trudnością podjęcia decyzji, gdyż z dwóch rzeczy jest mu o wiele łatwiej wybrać jedną z nich aniżeli z całego stosu ubrań wyciągniętego z szafy. Gdy przedszkolak ma umożliwiony wybór ubrania, czuje się dowartościowane.

Malec, który samodzielnie podejmuje decyzje w tak zwykłych sprawach, wyrobi sobie wiarę w siebie, że zawsze może w pewnym stopniu zdecydować o sobie sam. W tym wypadku – którą bluzkę z dwóch proponowanych założyć. Pociecha uczona od małego dokonywania wyboru „to, czy to”, rośnie w przekonaniu, że wiele rzeczy zależy od niej, nie tylko od dorosłych. W przyszłości podąży za tym odpowiedzialność za własne postępowanie.

Jak wybierać odzież dziecięcą do przedszkola?

Do przedszkola należy szykować dziecku odzież wygodną i przewiewną. Przedszkolak bawi się w sali, chodząc po dywanie na kolanach, kuca, siada po turecku, biega, ogólnie dużo się rusza. Odzież zatem musi być niekrępująca ruchów dziecka.

Nawet elegancki strój na uroczystość przedszkolną (akademia, występ) powinien być z rozciągliwych oddychających tkanin, by przedszkolak mógł się w nim czuć swobodnie i wygodnie. Ulubiony kolor odzieży lub przynajmniej jakiś jej element pozytywnie wpłynie na samopoczucie dziecka i nieco je uspokoi. Wszakże występ przed publicznością to dla niego spory stres.

Więcej informacji znajdziesz na stronie odzież dziecięca.

Comments are closed.

Pin It